Gęś Białoczelna

Do Polski zlatuje jesienią i zimą, zaś miejsca gniazdowania ma na północy Skandynawii i Rosji. Liczna na terenie północy i zachodu kraju.

Spotykana podczas przelotów w marcu i kwietniu, oraz listopadzie i grudniu.

Długość do 85 cm, rozpiętość skrzydeł 160 cm, masa 3,3 kg.

Jej ubarwienie jest w odcieniach szarobrunatnych. Po stronie brzusznej występują dobrze widoczne poprzeczne, niesymetryczne ciemne pasy. Część brzuszna od strony kupra jest biała, a na ogonie dobrze widoczna biała opaska.

Dziób różowo pomarańczowy z białym paznokciem, wiosła pomarańczowe.

Charakterystyczna jest biała obwódka, którą ma wokół nasady dzioba i biała plama zachodząca aż na czoło –  stąd inna nazwa białoczółka

Zimuje na polach, łąkach i nieużytkach gdzie ma dostęp do żeru – oziminy, ziarna, nasiona. Noc spędzają w bezpiecznych miejscach , zwykle na wodzi, na żer wychodzą w dzień.

Polowanie

Na gęsi poluje się na ciągach i przelotach (z zasiadki na trasie) oraz na żerowiskach. Można też polować z czatowni lub z podchodu. Najlepsze efekty daje polowanie z wykorzystaniem bałwanków i za pomocą wabika. Koniecznie trzeba mieć dobrego aportera.

Broń gładkolufowa, śrut nr 2-0 o średnicy 3,5 mm do 4,0 mm.

Okresy polowań:

  • Od 1 września do 21 grudnia
  • Na terenach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego od 1 września do 31 stycznia