Broń należy czyścić każdorazowo po powrocie z polowania bez względu na to czy strzelaliśmy, czy też nie.
Jeżeli oddaliśmy chociaż jeden strzał to do czyszczenia stosujemy dodatkowo specjalne oleje usuwające pozostałości po gazach prochowych i metalicznych cząstkach pozostałych po startym płaszczu pocisku lub osadach ołowianych po śrucie.
Czynność czyszczenia broni powinna być wykonywana jak najszybciej, nawet jeszcze w terenie – przynajmniej naoliwienie lufy np. olejem w sprayu, a po powrocie z polowania czyścić wyciorem ze szczotką tak aby w lufie nie pozostawały zbyt długo żadne pozostałości. Do czyszczenia przewodów stosujemy specjalne szczotki, które nie niszczą przewodu lufy.
Po wyczyszczeniu przewodu lufy szczotka i usunięciu pozostałości po spalaniu prochu przystępujemy do czyszczenia broni miękką szmatką nasączoną olejem lub specjalnymi końcówkami do wycierania (np. z filcu).
Jeżeli polowaliśmy podczas deszczu lub broń zamokła w innych okolicznościach to nigdy nie chowamy jej do futerału przed całkowitym wysuszeniem i naoliwieniem.
Wracając z polowania zimowego, pamiętajmy, że po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia zawsze na zimnych elementach broni osadza się wilgoć, dlatego przed schowaniem jej do szafy dobrze jest owinąć ją miękkim materiałem i pozostawić na jakiś czas.
Przed wyjściem na polowanie broń należy wytrzeć do sucha, zwłaszcza przewód lufy. Pozostawienie wewnątrz lufy oleju blokuje właściwy ruch pocisku w chwili strzału. Jest to szczególnie ważne w warunkach zimowych, kiedy to olej gęstnieje na mrozie. Natomiast w razie złych warunków atmosferycznych dobrze jest przed wyjściem na polowanie nanieść delikatną warstwę oleju na zewnętrzne powierzchnie broni.
Konserwacji podlegają również drewniane części broni przy zastosowaniu odpowiednich środków (m.in. oleju lnianego lub specjalnych środków konserwujących drewno).
Właściwa konserwacja przedłuża żywotność i sprawne działanie wszystkich mechanizmów broni, ogranicza możliwość zacinania się lub niewłaściwego działania.
Po zakończeniu polowania koniecznie należy pamiętać o zwolnieniu sprężyn napinających. Czynność tę należy wykonywać przy wykorzystaniu specjalnych naboi – zbijaków.