Na co warto zwrócić uwagę?
Wyjęcie, z problemami, zardzewiałych lub zapieczonych czoków źle świadczy o poprzednim użytkowniku broni i może budzić obawy o jej stan.
Głębokie wgłębienia to stanowczy powód do rezygnacji z zakupu.
Aby rozpoznać stal damasceńską szukaj na jej powierzchni wzorów w kształcie wirowym lub wybitych słów „walcowana” lub „laminowana”.
Przyjrzyj się dolnej części stopki, która mogła obijać się o dno szafy oraz bokom obudowy zamka, który mógł zostać zarysowany. Takie uderzenia mogły uszkodzić prawidłowe funkcjonowanie broni.
Mogą być bowiem bardzo niebezpieczne i doprowadzić do nieszczęścia w momencie strzału.
Części drewniane, które są na równi z metalem lub wgłębione poniżej jego poziomu świadczą o tym, że broń prawdopodobnie była przerabiana.
Rozłóż broń na części i zawieś lufy na swoim palcu za dolną część zamka lub hak do przedniej części trzonu. Po uderzeniu powinny wydawać czysty dźwięk niczym dzwon. Jeżeli dźwięk będzie głuchy, to można przypuszczać, że boczne lub górne szyny wymagają ponownego przylutowania.
Jakiekolwiek pęknięcia muszą być naprawione zanim zacznie się strzelać z broni.
Jeżeli jest, świadczy o zaniedbaniu broni przez poprzedniego właściciela.
Jeżeli otwory na śruby są porysowane można przypuszczać, iż ktoś majstrował we wnętrzu broni.
W nowych strzelbach klucz jest przesunięty w prawo, a w miarę upływu czasu przesuwa się do pozycji na wprost. Jeżeli zaczyna przesuwać się w lewo, to najwyższy czas dokręcić elementy zamka.
Jeżeli spust ciężko chodzi, odlicz od ceny koszt regulacji spustu.
Dobrze jest mieć sprawne eżektory
Jeżeli po zdjęciu przedniej części łoża lufy chwieją się w obudowie zamka, oznacza to, że wymagają pilnego skręcenia.
Długość komory zamkowej powinna być wybita na lufie.